NOCOVAČKY

NOC V ZÁHRABU

Jak vyrobit záhrab? Dle všech zkušeností bývá noční mráz zesílen větrem z hor. Pokud se zahrabete do sněhu, pod jeho úroveň, vítr vás přeletí a navíc, ač se to nezdá, sníh hřeje. (Vzpomeňte na Vaše babičky a jejich moudra o hrozbě holomrazů na zemědělské plodiny) . Polárníci často s sebou tahají lopatky na záhrab, dle mých zkušeností však toto nepotřebujete, neb přece s sebou taháte lopatu jak cip – vlastní pulk! Najděte vhodný hlubočák, nejlépe prašanovou závěj. Vybalte bágl z pulku a prázdným pulkem vybagrujte cosi podobné hrobu – délka pintlich na Vaše tělo, hloubka co největší dle vrstvy sněhu.
Záhrab
Záhrab
Nemyslete na asociace spojené s posledními chvilkami každého smrtelníka. Na dno položte karimatku (pokud máte nafukovací je vám hej, narvěte ji k prasknutí vzduchem) na ní spacák, do něj, pokud máte, vložte flísovou vložku. Na sebe narvěte co můžete, hlavně hodně ponožek a rukavic. Vodu proti nočnímu sušáku (roz.žízni) nenechávejte vedle sebe – zmrzne! Vložte ji k sobě do spacáku a nezahynete žízní! Bágl pod hlavu, pokud sněží, dejte si přes hlavu Váš pulk. Modlete se k Saami bohům. Pokud kouříte, dejte si cigaretu a pozorujte mrazivé nebe, uvolní vás to k transcendentálnímu zážitku! Pořádně se vyčurejte před ulehnutím, není nic horšího než při –20 uprostřed noci lézt ze záhrabu, vyhrnout si spacák, vložku, půl hodiny to pak spravovat… Ráno se snažte usušit spacák.
Zkušení polárníci s sebou vozí tzv. žďárský vak, slangově „žďárák". Jde o obrovský pogumovaný pytel, do nějž zalezete i se spacákem a báglem. Je to perfektní izolace od zimy a větru. Neprovlhnou a nepromrznou vám věci. Žďárák je ovšem dost drahá sranda a tím jak je velkej a těžkej, komplikuje se jeho přeprava v pulku, natož pak na zádech…

 

NOC VE SRUBU/TUPĚ
Mnohem příjemnější varianta noclehu. V nár.parcích finského Laponska je dokonalá síť otevřených srubů, určených k jedno-či dvou nočnímu přespání. Sruby bývají v parku Urho Kekkonena 10-25 km od sebe, v Lemmenjoki je to podstatně slabší. Některé sruby mají i uzamykatelnou část, platí se 9 e za noc a osobu, klíče s pevným datem lze vyzvednout v příslušném Metsähallitusu (Urho Kekkonen- Tankavaara, Lemmenjoki , Kevo- Inari, Ounas-Pallastunturi, Tunturi-Lappi – Enontekiö)

Nejhůř vybaveny bývají sobařiny (porokämppä) –otevřené přístřešky sobařů (bacha někdy jsou zamčeny! V mapě LUKITTU = zamčeno) Tam nebývá vůbec nic, někdy jen kamna, ale zas si musíte sami narubat dřevo a nebývá ani vodní zdroj – musíte rozpouštět sníh na vlastním vařiči.

O stupeň výš je „denní srub" – Päivätupa. Tyto sruby nejsou vybaveny na přespání, nocovat se v nich ale samozřejmě smí. Päivätupy bývají blíže civilizaci, v místech, kde přes den jede hodně běžkařů nalehko, co si zde dají krátký odpočinek. V päivätupě NEJSOU nikdy pryčny či palandy, o matracích ani nemluvě. Mívají zato kamna (ale ta dost blbě táhnou a tupa se těžko vytopí i kvůli tomu, že zdaleka tak dobře netěsní.) Pravidlem je i sporák na plynovou bombu a náhradní bomba. Záchodky a dřevník s pilou, sekerou a kládami jsou samozřejmostí.

Autiotupa – otevřený srub v divočině – je luxus, který si naše země nikdy nedovolí. Jsou to nádherné sroubky, většinou na krásných místech. Nejvyvoněnější autiotupy jsou v těch nejodlehlejších oblastech, a nemívají uzamykatelnou část. Romantika zaručena, pokud nenatrefíte na chrápající finskou expedici. Tupy se snadno vytopí, je zde hafl prostoru na přespání na širokých pryčnách v patříčku (2x 5 lidí ok), blízko bývá i v zimě nezamrzající vodní zdroj (výjimkou je Jyrkkävaara), dřevník, nářadí, kadibudky samozřejmostí. Sporák na plyn, vzadu bývá hodně náhradních plynových bomb. Výměna je jednoduchá – uzavřít kohoutek na prázdné bombě, odšroubovat přívod, odnést bombu, přinést plnou, našroubovat přívod, pustit kohoutek. Na noc a při odchodu též uzavírejte kohoutek na bombě.Většina sporáků má samoškrtač, nepotřebujete zapiho ni sirky, ale nespoléhejte na to! V tupách je návštěvní kniha – určená pro informaci o Vašem pohybu pro případ Vašich problémů, aby Vás našli, nikoli pro vykecávání osobních frustrací! Milý deníček proboha mějte svůj Většina tup tohoto typu se dá zevnitř zarýglovat a můžete si vyprávět Vlčí boudu a strašit společnice.

Základní pravidla pro žití v tupě:
 • Srub smíte osquattovat na jednu noc, v případě nouze na 2
 • Kolik dříví jste spotřebovali, tolik prosím udělejte před odchodem pro ostatní
 • Před odchodem ukliďte, zameťte
 • Třiďte odpad, spalitelný spalte (alobal do této kategorie nepatří!) jiný odneste s sebou, mimo to má každá tupa venku popelnici na tříděný odpad, ale pokud můžete, berte svinstvo radši s sebou, popeláři tam nejezdí!
 • Po vybalení pověste bágl zvenku na tupu, nikdo vám jej neukradne a šetříte místo sobě i ostatním!
 • Nečmárejte po stěnách své tagy ani neryjte nožem do klád
 • Respektujte ostatní, kdo přijde nejpozději a je nejunavenější, má právo vás požádat abyste mu uvolnili fleka a šli do záhrabu
 • Když jde nejunavenější člověk spát, jděte taky nebo aspoň buďte ticho
 • Nedělejte vůbec bordel a děkujte Finsku za tento zázrak!
 • Nekuřte vevnitř
 • Můžete zkonzumovat zde zanechané potraviny a naopak, pokud jste v přebytku, nechte, co nesníte či vůbec nepotřebujete (třeba svíčku!) ostatním
 • Při odchodu zkontrolujte hlavně kamna a bombu, pár srubů už takhle vyhořelo!
 • Myslete na to, že zítra to bude domov pro podobné dobrodruhy jako jste vy…

 

NAVŠTÍVENÉ TUPY
(komentář, hodnocení)
 1. Rautulampi
  Rautulampi
  Rautulampi - 12 km od Kiilopää. Denní srub v nehostinné krajině otevřených hor při stejnojmenném jezírku. Vodní zdroj – potok vytékající z jezera, 30 m od tupy. Špatně táhnoucí kamna, tupa ne moc dobře utěsněná. Kamna, sporák, náhr. bomba, WC, dřevník. Spaní na lavičkách či na zemi (6 os.) Pravděpodobnost obsazenosti přes noc: spíš nízká. GSM signál není. Celková známka: 3.

 2. Lankojärvi (autiotupa+varaustupa) - 8 km od Rautulampi podle potoka. Chata umístěná na hezkém místě u jezera Lankojärvi, rozlivky řeky Suomujoki. Vodní zdroj – jezero. Klasický srub. Kamna, pryčny pro 10 os., sporák, náhradní bomby, WC, dřevník. Pravděpodobnost obsazenosti: střední. Signál jsme nezkoušeli. Celková známka: 2.

 3. Porttikoski
  Porttikoski
  Porttikoski (autiotupa) - 5 km po jezeře od Lankojärvi . Romanticky vyhlížející srub na břehu Suomujoki v zalesněné nízké krajině. Vodní zdroj – řeka, v zimě pozor na kry! Kamna, pryčny pro 8 lidí, sporák, náhradní bomby, WC (echt!), dřevník. Zarýglovatelná. Pravděpodobnost obsazenosti: nízká. Signál není. Celková známka 1-2.

 4. Snellmaninmaja (autiotupa) - 15 km po řece od Porttikoski. Krásný srub zasazený na nádherné místo ve strmém břehu řeky, přístup po schůdcích. Sobí kraj. Vodní zdroj – řeka – pozor na kry! Veškeré vychytávky. 8 os.Pravděpodobnost obsazenosti: velmi nízká! Signál i v tupě, ještě lepší venku! Celková známka: 1
  Snellmaninmaja
  Snellmaninmaja

 5. Jyrkkävaara (Pahtajärvi)
  (autiotupa+varaustupa) - 7 km od Snellmaninmaji – nejprve po Suomujoki, pak proti proudu Muorravaarajoki, 1 km na západ divočinou. Špatně se hledá, jinak jde o jeden z nejhezčích srubů v oblasti, s verandou, v nádherném členitém prostředí. 8 os.Chybou je v zimě voda – jezero je promrzlé až na dno, nutno rozpouštět vysekaný led. Jinak všechny vychytávky ok. Pravděpodobnost obsazenosti: velmi nízká! Signál je i vevnitř! Celková známka 1.

 6. Sarvioja (autiotupa + varaustupa) - 12 km od Jyrkkävaary, nejprve k řece Muorravaarajoki, pak přes bažiny na SV, proti proudu potoka Sarvioja. Chata leží u potoka, nádherné výhledy na tundrové hory.
  Jyrkkävaara
  Jyrkkävaara
  Zvláštní fluidum deprese. Vodní zdroj – tůň v potoce, pro odvážné dobrá koupelna. Veškeré vychytávky a navíc krb. 8 os. Pravděpodobnost obsazenosti: spíše nízká. Signál není. Celková známka: 1-2

 7. Luirojärvi Hiltontupa (autiotupa+varaustupa) - 14 km od Sarviojy, přes hory. Obrovský relativně nový srub pro 16 os. na břehu největší atrakce oblasti, jezera Luiro. Sokosti, nejvyšší hora vých.Laponska na dosah. Ve srubu je sušárna. Na břehu jezera proslulá obří sauna. Vodní zdroj – jezero. Pravděpodobnost obsazenosti: vysoká. Signál – v tupě není, je však přímo před saunou. Celková známka: 2
  Sarvioja
  Sarvioja

 8. Luirojärvi Rajankämppä (autiotupa) - Starý srub, bývalá chata hraničářů, asi 100 m severně od Hiltontupy. Vybavení skromné, sauna společná s Hiltontupou. Pro 4 os. Pravděpodobnost obsazenosti: o něco nižší než Hilton, ale vysoká. Celková známka: 2.

 9. Tuiskukuru (autiotupa+varaustupa) - 8 km od Luirojärvi. Klasický srub v nádherném údolí Tuiskukuru. Vodní zdroj docela daleko – 200 m od chaty, potok. Možnost pěkných výletů do hor a strží. Pro 8. os. Pravděpodobnost obsazenosti: vysoká. Signál není, lze však chytit nahoře na Malém Islandu. Celková známka: 2-3.

 10. Suomunruoktu
  Suomunruoktu
  Suomunruoktu (autiotupa+varaustupa) - 16 km od Tuiskukuru, 16 km od Kiilopää, první chata „na ráně" při obvyklé cestě z K. na Luiro. Leží na břehu říčky Suomujoki. Vodní zdroj – říčka. Vybavení standardní. 8 os. Pravděpodobnost obsazenosti: velmi vysoká! Signál není. Celková známka: 2-3

 11. Suomunruoktu býv.sauna (přístřešek a zár.skanzen) - Bývalá sauna zlatokopů, později jedna z prvních autiotup v oblasti, časem zchátrala. Asi 400 m po proudu řeky od nové Suomunruoktu, na druhém břehu řeky. Krásné okolí i interiéry, bohužel na zimu málo vhodná, protože zde nejsou kamna ani žádné jiné vychytávky. Kapacita: 4 os. pravděpodobnost obsazenosti – skoro nulová. Celková známka 1 – 4 (vyvoněná romantika, ale klepačka kosy)
  Suomunruoktu býv.sauna
  Suomunruoktu býv.sauna

 12. Rautulampi – už hodnocena

 13. Rumakuru stará (päivätupa) - 7 km od Saariselkä, 4 km od sezónní kavárny Luulampi. Poblíž zajímavý přírodní útvar – strž Rumakuru (Hnusný údolí). Malá, stylová, stařičká chata pro 4 os. Kamna v katastrofálním stavu, jen pro drsné! Voda není, nutno rozpouštět sníh. Sporák, WC a dřevník ok. Spaní na lavičce a na zemi. Pravděpodobnost obsazenosti: nízká (o,5 km odsud na Saariselkä je nová tupa) Signál úplně v pohodě. Celková známka: 3.

   
  Rumakuru (Hnusný údolí)
  Rumakuru (Hnusný údolí)